16.05.2025 ob 22:38
Deli članek
Električna kolesa – vse bolj priljubljena, a vse pogosteje tudi razlog za nesreče

Ljubljana (MOREL)-Agencija za varnost prometa od ponedeljka, 19. maja, do nedelje, 25. maja 2025, izvaja nacionalno preventivno akcijo Mikromobilnost, namenjeno izboljšanju varnosti kolesarjev, e-kolesarjev in uporabnikov e-skirojev. Že v sredo, so organizirali novinarsko konferenco na temo varnosti e-skirojev, v sredo, 21. maja 2025, pa skupaj s partnerji pripravljajo brezplačno preventivno delavnico za kolesarje in e-kolesarje v Murski Soboti.
Uporaba e-koles (kolesa s pomožnim električnim motorjem, ki pomaga kolesarju in se samodejno izklopi pri 25 km/h) v Sloveniji se povečuje, predvsem med starejšimi odraslimi, kar prinaša pomembne izzive na področju prometne varnosti. Visoke hitrosti, ki jih omogočajo e-kolesa (do 25 km/h s pomočjo električnega motorja), opazno večja masa kolesa, hipen navor e-motorja, infrastruktura, neprilagojena hitrim kolesarjem, prinašajo povečano tveganje za starejše uporabnike.
V letu 2024 je bilo zabeleženih 83 prometnih nesreč z udeležbo e-kolesarjev, kar je 19 % več kot leto prej. V nesrečah je umrla ena oseba (2 v letu 2023), 18 jih je bilo huje poškodovanih (+33 % v primerjavi z letom 2023), 58 pa lažje (+22 % v primerjavi z letom 2023). Do 12. maja letos so bili vozniki kolesa s pomožnim električnim motorjem udeleženi v 18 nesrečah, 1 se je huje poškodoval, 16 pa lažje.
Največ nesreč se zgodi med osebami, starejšimi od 45 let, zlati med tistimi nad 65 let, kar potrjuje večjo ranljivost starejših v prometu, tako zaradi zmanjšane fizične odzivnosti kot zaradi resnosti poškodb. Kljub temu da več kot 60 % e-kolesarjev nosi čelado, je bila edina smrtna žrtev brez zaščitne opreme, kar dodatno potrjuje pomen uporabe čelade pri vožnji.
Agencija za varnost prometa zato priporoča dosledno nošenje čelade, ne glede na zakonsko obveznost. Starejšim priporočajo obnovitvene tečaje CPP, saj se številni po dolgih letih ponovno vključujejo v promet s sodobnimi sredstvi – organizirajo jih v okviru programa Sožitje za starejše voznike. Upoštevajte hitrost in prometne predpise, zlasti v mešanem prometu in na območjih s pešci. Uporabljajte luči in odsevnike, tudi podnevi – vidnost rešuje življenja. Izbirajte varnejše poti in preverite tehnično brezhibnost e-kolesa.
»Električna kolesa lahko močno prispevajo k bolj trajnostni mobilnosti, a le, če jih uporabljamo varno in odgovorno. Posebej pozivamo starejše uporabnike, da poskrbijo za svojo zaščito in znanje o prometu. Vsaka nesreča je ena preveč,« je poudarila mag. Saša Jevšnik Kafol, namestnica direktorice Agencije za varnost prometa.
Agencija bo tudi v prihodnje izvajala nacionalne preventivne akcije, spodbujala osveščanje ranljivih skupin in sodelovala pri prilagajanju infrastrukture za varno rabo mikromobilnosti. (konec)