
Slovesnega odprtja projekta Varna turistična destinacija 2023 se je včeraj zvečer na trdnjavi Barone v Šibeniku poleg policistov Matije Breznika, Dominika Osrečkega in Marjana Premzla iz Slovenije udeležil tudi policijski ataše v Zagrebu Srečko Jarc (na fotografiji)
Ljubljana (MOREL)- Trije slovenski policisti so včeraj začeli z delom na Hrvaškem, kjer bodo na vrhuncu turistične sezone tamkajšnjim kolegom en mesec pomagali pri postopkih s slovenskimi turisti. Hrvaški gostitelji pa so sinoči v Šibeniku za vse tuje policiste, ki bodo sodelovali v projektu Varna turistična destinacija 2023, priredili tudi poseben sprejem.
Na podlagi sporazuma med slovensko in hrvaško vlado o čezmejnem policijskem sodelovanju so na Hrvaško napoteni: Matija Breznik iz Sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Ljubljana, ki bo delal na območju PU Istarska, na Policijski postaji Pula; Dominik Osrečki iz PP Mozirje, PU Celje, ki bo delal na območju PU Primorsko-Goranske, na PP Krk, in Marjan Premzl iz PP Ptuj, PU Maribor, ki bo delal na območju PU Ličko-Senjska, na PP Novalja.
Sodelovali bodo pri policijskih dejavnostih, ki jih hrvaški policisti opravljajo v povezavi s slovenskimi državljani, predvsem pa omogočali hitrejšo komunikacijo s slovenskimi turisti ter dajali predloge glede obravnavanja slovenskih državljanov. Po preteklih izkušnjah sodeč se tudi letos pričakuje, da bodo angažirani predvsem na področju splošnih policijskih nalog, povezanih z zagotavljanjem javnega reda in miru, nadzorom cestnega prometa, kaznivimi dejanji idr. Pri obravnavi slovenskih državljanov bodo v postopkih, kjer bo treba pridobiti določene informacije za uspešen zaključek postopka, opravljali poizvedbe preko evidenc policije, tako za osebe kakor tudi za vozila, ter jih posredovali hrvaškim policistom. Hkrati bodo slovenske turiste seznanjali s preventivnimi nasveti glede varovanja njihovega premoženja med dopustovanjem v tujini.
Tovrstno sodelovanje med hrvaško in slovensko policijo poteka že od leta 2011 in se je izkazalo kot izjemno koristno. Prednosti prisotnosti slovenski policistov med poletno turistično sezono so predvsem, da so morebitni policijski postopki s slovenskimi državljani krajši, česar so v prvi vrsti najbolj veseli slovenski in hrvaški turisti, saj so krajši postopki zanje tudi manj stresni. Zaradi poznavanja jezika je tudi komunikacija veliko lažja, kar poenostavlja policijske postopke s tujimi državljani. Med turisti je zaznati tudi zadovoljstvo, saj se počutijo varneje ob prisotnosti domačega policista, ki obvlada njihov jezik in pozna okolje, iz katerega prihajajo.
Po drugi strani je takšna oblika dela koristna tudi za policiste. Izmenjava informacij je hitrejša, saj ni zamudnega preverjanja podatkov preko drugih služb. Hrvaški policisti lahko podatke pridobijo neposredno od slovenskega policista in obratno. Hkrati policisti izmenjujejo svoje operativno znanje, se drug od drugega učijo in tako soustvarjajo dobre prakse.
Svoje sodelovanje v projektu je potrdilo 22 policijskih organizacij iz 19 držav s skupno stotimi tujimi policisti, ki bodo delali v osmih različnih policijskih upravah na Hrvaškem (PU Dubrovniško-Neretvanska, PU Splitsko-Dalmatinska, PU Šibeniško-Kninska, PU Zadarska, PU Ličko-Senjska, PU Primorsko-Goranska, PU Istarska in PU Zagrebačka). Za sodelovanje se je letos prvič odločila tudi nizozemska policija, ki svoja policista od 14. do 31. avgusta napotuje na delo na PU Istarska. (konec)