08.11.2024 ob 12:00
Deli članek
Odpovejmo se vožnji pod vplivom alkohola

Ljubljana (MOREL) - Pred prihajajočim martinovim vikendom Agencija za varnost prometa in policija znova pozivata vse udeležence v prometu k ničelni toleranci do alkohola za volanom. Ne tvegajte - ne vozite pod vplivom alkohola niti se ne zanašajte na voznike, ki so uživali alkohol. Za varen povratek domov raje izberite javni prevoz (ki bo na mnogih lokacijah po Sloveniji brezplačen) ali pokličite taksi. Ta teden poteka nacionalna preventivna akcija Varno brez alkohola, katere cilj je preprečiti vožnjo pod vplivom alkohola. Akcijo koordinira Agencija za varnost prometa v sodelovanju s Policijo, ki do 11. novembra 2024 po vsej državi izvaja poostrene nadzore psihofizičnega stanja voznikov.
Dejstva o vplivu alkohola na vožnjo:

  • Že prvi kozarec alkohola vpliva na naše zaznavanje, zmanjša sposobnost presoje in podaljša reakcijski čas, kar pomeni večje tveganje v prometu.
  •  Pri koncentraciji alkohola 0,5 promila se verjetnost prometne nesreče podvoji, pri 1,5 promila pa je tveganje kar 22-krat večje v primerjavi s treznim voznikom.
  • Alkohol vpliva na zmožnost obvladovanja kritičnih situacij, kar je ključnega pomena, saj je promet nepredvidljiv.

Agencija za varnost prometa opozarja na zmotne mite, kot sta na primer, da lahko obilna hrana ali gibanje na svežem zraku ublažita učinke alkohola. Hrana lahko upočasni absorpcijo alkohola, vendar tega ne izniči – le-ta se še vedno razgrajuje v jetrih. Ena merica alkohola, ki je prisotna v 1 dl vina, se presnavlja približno eno uro, pri večji količini popitega alkohola se ta čas podaljša. Izgovori, da so nas drugi prepričali v pitje, da je pot do doma zelo kratka, ali da nismo toliko spili, da ne bi mogli voziti, so v času martinovega še bolj »iz trte zviti«, opozarja Agencija za varnost prometa.
Odgovorna odločitev je edina prava: Povzročitev smrtne prometne nesreče in poškodb pod vplivom alkohola ni zgolj nesreča, temveč posledica neodgovorne odločitve posameznika, ki sede za volan ali krmilo motorja in takšno dejanje povzroči. Posledice so lahko trajne in globoko zaznamujejo življenja posameznikov ter njihovih družin. Alkohol je najbolj problematičen pri voznikih, kjer so tudi posledice prometnih nesreč najtežje, a je prav tako dejavnik tveganja za nastanek prometne nesreče pri kolesarjih in pešcih.
Agencija in Policija svetujeta: Da ne bi vse življenje obžalovali enega samega trenutka nepremišljenosti, bodimo odgovorni in se odpovejmo vožnji, kadar uživamo alkohol. V promet se podajte le s trezno glavo, upoštevajte pravila in predpise, vozite s prilagojeno hitrostjo in pozorno do vseh udeležencev. Za varnost pešcev, kolesarjev in voznikov e-skirojev pa velja, da za svojo zaščito poskrbijo tudi z ustrezno vidnostjo v prometuTo je sporočila Zala Grilc. (konec)