
Ljubljana (MOREL)- Na današnji seji Odbora za gospodarstvo je vlada sprejela mnenje o predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o celostnem prometnem načrtovanju (ZCPN-A), ki ga je Državnemu zboru predložila skupina poslank in poslancev (prvopodpisana Tamara Kozlovič), in ga pošlje Državnemu zboru. Skupina poslank in poslancev s prvopodpisano poslanko Tamaro Kozlovič je Državnemu zboru Republike Slovenije predložila Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o celostnem prometnem načrtovanju (ZCPN-A).
Sodobne tehnologije omogočajo boljše upravljanje parkirnih površin in zmanjšanje stroškov, kar koristi tako občinam kot uporabnikom. Izkušnje iz tujine kažejo, da uporaba sistemov za avtomatsko prepoznavo registrskih tablic (ANPR) prispeva k večji učinkovitosti nadzora nad parkiranjem.
S parkirnim utripom se predvsem ugotavlja, kdaj so parkirna mesta zasedena in kakšna je dinamika menjave parkiranih vozil. Namen parkirnega utripa je namreč optimizacija parkirne politike s podatki o uporabi parkirnih mest. Parkirni utrip se na manjših območjih lahko izvaja ročno, praviloma pa z uporabo ANPR sistemov, saj bi bilo ročno izvajanje prezahtevno. Podatki, pridobljeni s parkirnim utripom, morajo biti takoj anonimizirani in se ne povezujejo z drugimi zbirkami podatkov.
Poglavitni cilj predloga zakona je odpraviti nejasnosti pri uporabi sistemov za avtomatsko prepoznavanje registrskih tablic kot enega ključnih sodobno-tehnoloških orodij za upravljanje parkiranja v Sloveniji ter dvoumnosti pri tolmačenju določb 25. člena Zakona o celostnem prometnem načrtovanju (ZCPN) v povezavi s 76. in 80. členom Zakona o varstvu osebnih podatkov (ZVOP-2).
Vlada se zaveda pomena tega področja, predvsem za občine, in podpira njegovo ureditev. Vlada se s predlogom zakona načeloma strinja in predlaga, da se upoštevajo tudi pripombe Informacijskega pooblaščenca in pripombe, navedene v gradivu. To so sporočili iz ministrstva za okolje, podnebje in energijo. (konec)