10.12.2024 ob 14:48
Deli članek
Pomagajo si z umetno inteligenco in navidezno resničnostjo

Ljubljana (MOREL) – Danes so v ZD Ljubljana gostili ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel. Ministrica se je odzvala povabilu ob 57. letnici združitve v enoten zavod ZD Ljubljana. Ministrico so seznanili z dejavnostmi, posebej so se dotaknili dveh področij, kjer je število zdravnikov v primanjkljaju, to je družinska medicina in pediatrija. Spregovorili so tudi o različnih razlogih in poteh reševanja teh področij. Izjemno so veseli, da je ministrstvo za zdravje pohitrilo postopke uvoza tujih zdravnikov, kar pripomore k zaposlovanju in popolnjevanju kadra. V nadaljevanju so ministrico seznanili z najnovejšo diagnostiko, ki so jo implementirali v ZD Ljubljana z namenom avtomatizirane, hitrejše in kakovostnejše obravnave pacientov in tudi z namenom prihranka kadra.

Direktorica ZD Ljubljana Antonija Poplas Susič je ob obisku poudarila: »Izjemno smo ponosni tudi na naš Inštitut za raziskave in razvoj osnovnega zdravstva, kjer smo se ustavili na koncu obiska. To je področje, ki omogoča zdravstvenim delavcem kot tudi vsem ostalim, da nudimo oskrbo pacientom - tisto, ki jo potrebujejo pacienti, ki jo naslovijo in vsem tistim, ki niso napoteni na sekundarni ali terciarni nivo, kar pomeni, da 80 % pacientom nudimo oskrbo, ki jo definiramo z našimi raziskavami in pristopi v tej enoti. Zahvaljujemo se za priložnost, da smo lahko prikazali ZD Ljubljana in da se je ministrica za zdravje tega obiska udeležila«.

Ministrica za zdravje se je direktorici in ZD Ljubljana zahvalila za povabilo, ki se ga je z veseljem udeležila. Poudarila je: »Videla sem ogromno dobre volje, zavzetosti, timskega dela in dobre komunikacije – to so tisti faktorji, ki prevladajo nad vsem ostalim, nad vsem, kar ponavadi govorimo o primarnem zdravstvenem varstvu. Ogledala sem si tudi laboratorij in radiološko dejavnost – oprema je nova in zagotavlja kakovostno in varno oskrbo pacientov v ZD Ljubljana. Izkušnja ob obisku je izjemno pozitivna. Še posebej me je navdušil simulacijski center, kako se pripravljajo na dogodke, ki se ne dogajajo pogosto, npr. pri pediatrični populaciji, kjer je zelo malo resnih situacij - anafilaktični šok - ki se redko zgodi pri otroku, ko se pa zgodi, je potrebno ustrezno odreagirati. Zato potrebujemo take centre, kot je simulacijski center, da imajo timi, takrat ko je potrebno, ustrezno znanje. Veseli me tudi, da si pomagajo z umetno inteligenco in navidezno resničnostjo. Zares ena pozitivna izkušnja, vsem želim veliko uspeha in dobro delo ter timski duh še naprej«.

To so sporočili iz Zdravstvenega doma Ljubljana. (konec)