
Urška Klakočar Zupančič
Ljubljana (MOREL)- Objavljamo poslanico predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič ob mednarodnem dnevu sobivanja v miru, ki ga obeležujemo 16. maja.
V njej je predsednica državnega zbora Urške Klakočar Zupančič: "Danes obeležujemo mednarodni dan sobivanja v miru. V današnjem svetu deluje poimenovanje tega pomembnega dne kar nekoliko paradoksalno. V časih, ko se razplamtevajo oboroženi konflikti, ko smo priča genocidnim dejanjem, mirovna prizadevanja pa so bolj ali manj jalova, saj so interesi v ozadju konfliktov premočni.
Prav pa je, da se danes spomnimo, da je septembra leta 2015, vseh 193 držav članic Organizacije združenih narodov, soglasno sprejelo Agendo za trajnostni razvoj do leta 2030, ki si prizadeva doseči zavezo izkoreninjenja revščine, boja proti neenakostim in krivicam ter varstva našega planeta. Akcijski načrt v agendi določa 17 splošnih in 169 konkretnih ciljev, ki bi lahko odpravili celo vrsto težav, s katerimi se sooča naša civilizacija. Ob izpolnjevanju teh zavez, bi deset let pozneje gotovo
lahko govorili o tem, da smo na poti proti pravemu cilju, a temu žal ni tako.
Trajnostni razvoj ni mogoč brez miru in mir ni mogoč brez trajnostnega razvoja. Da bi uresničili ne le cilje iz omenjene agende, temveč tudi aktivno stopili na pot miru in sobivanja v miru, pa so potrebne korenite spremembe v našem delovanju kot globalni skupnosti. Prevladujoči ekonomski modeli hiperprodukcije in hiperpotrošnje bliskovito izčrpavajo vire našega planeta. Na ta način človeška civilizacija dolgoročno ne more preživeti, saj uničujemo prav tiste naravne pogoje, ki so nam v
preteklosti omogočili razvoj.
Da bi dosegli cilje, na katere nas opominja današnji dan, pa moramo spremeniti tudi vzorce našega razmišljanja. Dokler bodo agresivnost, tekmovalnost in sebičnost tista najpomembnejša vodila naše skupnosti, beseda mirovnik pa skorajda žaljivka, se sobivanju različnih v miru ne bomo mogli približati. Izziv je izjemno težak. A tako kot pri vseh drugih, moramo tudi pri tem izzivu začeti pri sebi, naših bližnjih in mladih generacijah, ki rastejo ob nas.
Le tako bomo lahko v prihodnje mednarodni dan sobivanja v miru obeležili s konkretnimi rezultati in ne bo le nek spomin na utopične želje mednarodne skupnosti iz preteklosti." (konec)