12.09.2024 ob 19:45
Deli članek
Pripravljena strategija razvoja zdravstveni dejavnosti

Ljubljana (MOREL)- Strategija razvoja zdravstvene dejavnosti na primarni ravni zdravstvenega varstva do leta 2031 opredeljuje strateške usmeritve za razvoj primarne ravni zdravstvenega varstva in opredeljuje vizijo o nenadomestljivi vlogi primarne ravni v zdravstvenem varstvu.
Namen Strategije je z ukrepi doseči prilagoditev in spremembe v zagotavljanju primarne ravni zdravstvenega varstva, ki bodo omogočale integrirano (celovito, usklajeno in stalno) in kakovostno obravnavo, večjo skladnost z zdravstvenimi potrebami prebivalstva v vseh življenjskih obdobjih ter zagotavljale spodbudno delovno okolje za zdravstvene delavce ob upoštevanju strokovnih, kadrovskih, finančnih in infrastrukturnih omejitev, napredka znanosti in razvoja dobrih praks na vseh področjih primarne ravni.
Strategija opredeljuje deset strateških ciljev:

  • pravična dostopnost do zdravstvenega varstva čim bližje posameznikovemu bivališču,
  • usmerjenost v preventivno zdravstveno varstvo in vseživljenjski pristop,
  • vključenost in opolnomočenje posameznika in družbe,
  • integrirana obravnava pacienta,
  • kakovostna in varna obravnava pacienta,
  • učinkovito upravljanje in vodenje,
  • finančne spodbude in vlaganje v infrastrukturo,
  • vlaganje v kadrovske vire in ustrezne delovne pogoje,
  • razvoj raziskovalne dejavnosti,
  • digitalna preobrazba za podporo procesov zdravstvene obravnave.

Za izvedbo Strategije bodo pripravljeni kratkoročni akcijski načrti s konkretnimi ukrepi za obdobja 2025−2026, 2027−2029 in 2030−2031, ki jih bo sprejemala Vlada Republike Slovenije. Z doslednim spremljanjem izvajanja strategije in z usklajenostjo deležnikov pri njenem izvajanju bo zagotovljeno uresničevanje zastavljenih ciljev do leta 2031. S Strategijo jasno opredeljujemo vizijo o nenadomestljivi vlogi primarne ravni v zdravstvenem varstvu. Primarna zdravstvena raven je nosilni steber zdravstvenega varstva. Dokazano je, da so zdravstveni sistemi, ki temeljijo na močnem primarnem zdravstvenem varstvu, učinkovitejši, zagotavljajo pravičnejše zdravstveno varstvo, dolgoročno izboljšujejo zdravje prebivalstva, prispevajo k večjemu zadovoljstvu pacientov ter zagotavljajo boljšo pripravljenost in odpornost na izredne razmere. Učinkovita primarna raven je bistvenega pomena za dostopno zdravstveno varstvo, saj se osredotoča na širše determinante zdravja. Z nižjimi stroški kot sekundarno in terciarno zdravstveno varstvo izboljšuje zdravstvene izide, gradi zaupanje v celoten zdravstveni sistem in javne zdravstvene ustanove. To so sporočili iz vladnega urada  za komuniciranje. (konec)