15.05.2025 ob 20:27
Deli članek
Skupna izjava koalicije sindikatov in delavskih organizacij o predlogu pokojninske reforme

Ljubljana (MOREL)-  V delavski koaliciji sindikatov in civilnodružbenih organizacijah smo ogorčeni nad predlogom pokojninske reforme, ki ga je vlada poslala v državni zbor. Ker se reforma sprejema v škodo delavcev in upokojencev, ti pa so bili povsem izključeni iz razprave, smo odločni, da je potrebno njene škodljive elemente odpraviti, preden ne bo prepozno. Zato smo danes pozvali poslanske skupine k vložitvi amandmajev k pokojninski reformi. V kolikor se poslanci na predloge ne bodo odzvali v postavljenem roku, bomo napovedali pobudo za sprožitev referenduma in pričeli s pripravami na zbiranje podpisov.
ZAKAJ NASPROTUJEMO POKOJNINSKI REFORMI?
I. Ker vlada dviga upokojitveno starost iz današnjih 60 let (za tiste s 40 leti delovne dobe) na 62 let, ter iz 65 let (za tiste, ki še niso dosegli polne delovne dobe) na 67 let. To prinaša kasnejše upokojevanje vseh, za mnoge delavce pa tudi dodatni 2 leti garanja!
II. Ker vlada niža pokojninsko osnovo bodočim upokojencem, tako da širi referenčno obdobje za izračun pokojnin iz zdajšnjih 24 najboljših let na 35. Pokojnine bodo zaradi tega nižje, saj redkokdo 40 let prejema enako plačilo - učinek najboljših deset let bo izničen z učinkom najslabših desetih.
III. Ker vlada z manj ugodnim usklajevanjem s plačami niža pokojnine bodočim in sedanjim upokojencem. Pokojnine so se v razmerju s plačami že desetletja nižale, zdaj pa bo ta proces še pospešen - usklajevanje s plačami v razmerju z infl acijo bo namreč vsako leto nižje, dokler ne bo na koncu znašalo le še 20%. Upokojenci, ki mnogi že danes živijo v revščini, bodo na slabšem!
IV. Ker je celotno reševanja pokojninskega sistema postavljeno na pleča delavcev. Delodajalci bodo še naprej v sistem vplačevali pol manj kot delavci, država pa ne bo namenila nobenih dodatnih sredstev, pač pa bo z reformo (znova) varčevala.
V. Ker za reformo ni nobene potrebe. Slovenski pokojninski sistem je stabilen, pri deležu BDP, ki ga namenjamo pokojninam, pa smo pod povprečjem razvitih držav EU. Prav tako pa je strašenje vlade s t.i. demografsko krizo neosnovano zavajanje.
KAKO SE JE REFORMA SPREJEMALA?
I. Predlagatelji so pripravljali reformo za zaprtimi vrati, sindikatom in javnosti pa ni bilo omogočeno praktično nič časa za razpravo in odzivanje.
II. Reforma je bila v javnost lansirana s serijo zavajanj. Najprej so iz vlade sporočali, da bomo dobili v zameno za kasnejše upokojevanje višje pokojnine, saj bodo povišali odmerni odstotek za izračun pokojnin na 70% in uvedli zimski dodatek - zamolčali pa so, da bodo ostali zgoraj omenjeni ukrepi te učinke izničili.
III. Reforma je bila v javno razpravo poslana brez projekcij ali izračunov, na podlagi katerih bi lahko delavci in upokojenci ocenili, kaj jim zares prinaša. Če bi vlada imela projekcije, ki bi pokazale, da reforma večini res prinaša boljše pokojnine, jih zagotovo ne bi skrivala pred javnostjo!
IV. Vlada želi, da se o reformi glasuje sredi poletja - v času, ko so ljudje na dopustih in je manj pozornosti za politiko, torej znova v tišini in brez široke razprave.
KAKŠNI SO NAČRTOVANI KORAKI DELAVSKE KOALICIJE?
I. V skupnem javnem pozivu smo vsem poslanskim skupinam poslali predloge amandmajev v katerih predlagamo odpravo škodljivih delov reforme: daljšanje upokojitvene starosti, daljšanje referenčnega obdobja in slabše usklajevanje s plačami.
II. V kolikor se poslanci na predloge ne bodo odzvali v postavljenem roku, bomo napovedali pobudo za sprožitev referenduma in pričeli s pripravami na zbiranje podpisov. To bo steklo takoj, ko (če) bo zakon sprejet. Ne bomo namreč dovolili, da se reforma o prihodnosti vseh nas sprejme v tišini in brez široke javne razprave.
KDO SMO POBUDNIKI AKCIJE?
Delavsko koalicijo sestavljamo sindikati, ki nasprotujemo načinu sprejemanja in vsebini pokojninske reforme. Poleg sindikatov so v koalicijo vključene civilnodružbene organizacije, ki organizirajo delavce in se ukvarjajo z delavsko problematiko. Povabilo je tudi po vložitvi odprto še za pristope drugih sorodnih organizacij.
Ob tem napovedujemo, da se bomo odločno ogradili od vseh političnih strank in bomo vse aktivnosti izvajali samostojno. Ne želimo namreč, da bi katerikoli politični akter skušal našo pobudo izrabiti za svoje politične interese. Morebitne manipulacije in podtikanja, češ da skušamo s pobudo škodovati ali koristiti katerikoli politični opciji, lahko razumemo zgolj kot potrditev naših sumov: da se želijo odločevalci pogovarjati o vsem drugem, kot pa o dejanski vsebini reforme, ki bo vplivala na življenja vseh sedanjih in bodočih generacij. Mi pa nasprotno, vztrajamo pri tem, da je široka javna razprava in soodločanje državljanov in državljank o tako pomembnih vsebinah nujna. Preveč nujna, da bi jo prepustili zgolj poklicnim politikom in funkcionarjem.
To so podpisali.
Sindikat poklicnega gasilstva Slovenije,
Sindikat delavcev Gostinstva in turizma Slovenije,
Glosa - sindikat kulture in narave Slovenije,
Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije,
Sindikat kmetijstva in živilske industrije Slovenije,
Sindikat državnih organov Slovenije,
Zasuk - sindikat za ustvarjalnost in kulturo,
Cedra - Center za družbeno raziskovanje,
Študentsko društvo Iskra
Sindikat Mladi Plus
Gibanje za dostojno delo in socialno družbo
Konferenca sindikatov zavarovalništva Slovenije
Sindikat delavcev statističnega urada
Sindikat Lidl
Delavska svetovalnica
Ljudska iniciativa Velenje
Zavod Solidar
Sindikat Radia Študent
Sindikat carinikov Slovenije
Sindikat poštnih delavcev Slovenije
Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije
Mirovni Inštitut
Iniciativa Glas ljudstva
Iniciativa Mestni zbor Maribor
Konfederacija sindikatov 90 Slovenije

To je sporočil David Švarc. (konec)