
Ljubljana (MOREL)- Vlada je na odboru sprejela tudi stališče do sprejetih sklepov državnega sveta Republike Slovenije k zaključkom razvojne konference »Decentralizacija in učinkovit javni servis: Razvojna vizija Slovenije za naslednje desetletje« in ga pošlje državnemu svetu.
V zvezi z zaključki panela, na katerem so predstavniki strokovne javnosti in lokalnih skupnosti razpravljali o ključnih izzivih na področju regionalne in kohezijske politike, se pri večini pojavlja stališče o nujnosti ustanovitve pokrajin ter o pozitivnih učinkih decentralizacije in regionalizacije. Vlada ugotavlja, da je na podobna vprašanja v zvezi z ustanovitvijo pokrajin državnemu svetu že večkrat odgovorila, stališče Vlade do navedenega vprašanja pa se ni spremenilo. Vlada si v okviru obstoječih regionalnih struktur prizadeva za krepitev regionalnega razvoja.
Po ponovni proučitvi zaključkov posveta vlada poudarja, da drugi odstavek 143. člena Ustave Republike Slovenije določa, da se pokrajine ustanovijo z zakonom, s katerim se določi njihovo območje, sedež in ime. S spremembo v letu 2006 pa je bilo določeno tudi, da zakon o ustanovitvi pokrajin sprejme Državni zbor z dvotretjinsko večino glasov navzočih poslancev. Namen posebne kvalificirane parlamentarne večine za ustanovitev pokrajin je, da zagotovi visoko stopnjo soglasja glede določitve območij ter sedežev in imen pokrajin, kar so ena najbolj občutljivih vprašanj v zvezi z ustanavljanjem pokrajin. V preteklosti je bilo več poskusov za uresničitev ustavne določbe o pokrajinah tako s strani vlade kot s strani drugih kvalificiranih predlagateljev zakonov, vendar doslej nobeden ni dobil zadostne politične podpore v državnem zboru.
Vlada se zaveda, da trenutno ni zadostnega političnega soglasja za ustanovitev pokrajin, zato poudarja, da je ob odsotnosti pokrajin treba regionalni razvoj krepiti skozi funkcionalne regije s poudarjeno razvojno funkcijo, ki bo utrjevala regionalno identiteto. Gre za krepitev institucij, ki že obstajajo, s širitvijo njihovih nalog na specifičnih področjih, kot so: policentrični razvoj, prostorsko načrtovanje, promet, umirjanje čezmejnega vpliva večjih mest sosednjih držav, enakopravno čezmejno sodelovanje ter učinkovitost in kakovost upravljanja javnih storitev. Krepitev sedanjih regionalnih struktur in oblikovanje funkcionalnih regij bosta postopoma premostila prepad med občinami in državo. To je sporočilo ministrstvo za javno upravo. (konec)