Strasbourg (MOREL)- Slovenski poslanec Evropskega parlamenta Matjaža Nemca (SD/S&D) je ob današnji točki razprave »Uspešna EU v razdrobljenem svetovnem gospodarstvu« na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu izrazil svoje stališče o tem za govorniškim odrom. Matjaž Nemec (SD/S&D) je povedal:“Brez močnega, robustnega in konkurenčnega gospodarstva Evropska unija (EU) v prihodnje ne bo deležna želenega napredka na nobenem področju. Močno gospodarstvo je tisti nujni predpogoj, brez katerega ne bomo mogli sprejemati dobrih odločitev o ključnih vsebinah EU.
Dejstvo je, da ob dosedanjih konservativnih in mestoma kompromisarskih politikah nimamo veliko razlogov za optimizem. Slabi gospodarski kazalniki nas morajo poklicati k odločnim ukrepom za še več vlaganja v raziskave in razvoj, za še več vlaganja v povezovanje znanja in gospodarstva ter krepitev evropske industrijske baze.
Še enkrat, raziskave, razvoj in inovacije! Ti so nekoč že bili naša, evropska konkurenčna prednost, danes pa bolj kot to postajajo breme licitiranja, koliko denarja je zanje še potrebnega. Medtem pa nas naši konkurenti – ZDA in Kitajska – prehitevajo po levi in desni. Imamo odlično orodje - European innovation scoreboard - preko katerega lahko pogledamo oceno uspešnosti raziskav in inovacij v državah članicah EU, drugih evropskih državah in regionalnih sosedah ter na podlagi teh ocen sprejmemo konkretne ukrepe za več konkurenčnosti evropskega gospodarstva.
EU ima ta čas edinstveno priložnost, da postane prvi ekosistem za razvoj inovativnih zagonskih podjetij na svetovnem trgu, a to bo možno le s trdim delom in zavedanjem, da puščanje evropskega gospodarstva inerciji, kakršne smo bili ob medli politiki konzervativcev deležni sedaj, ne bo obrodilo želenih rezultatov. Prav tako moramo dodatne napore vložiti v boj proti davčnim oazam ter izboljšati evropski davčni sistem, da bo ta pravičen. Namreč še vedno je vse preveč izjem, ki jih posamične države članice izkoriščajo za krepitev zgolj njihove pozicije na račun celotnega evropskega gospodarstva in njegove konkurenčnosti.
Dejstvo je tudi, da smo deležni kritičnega obdobja največjih gospodarskih sprememb za čas obstoja Evropske unije. Jasno je, da bo zmagovalec tisti, ki bo sposoben v spremembah poiskati konkurenčne prednosti ter jih povezati v sinergijo potrebnih podnebnih, tehnoloških in družbenih premikov. Treba bo spremeniti narativ, da sta umetna inteligenca ter zelene tehnologije nekaj, kar determinira evropsko gospodarstvo na slabše.
Evropska unija ima znanje in kapacitete, da prav ti dve komponenti postavi na piedestal njene nadaljnje razvoje politike. Namreč razvoj in z njim konkurenčnost nista več merilo uspešnosti družbe, temveč predpogoj za njeno preživetje in življenje, ki naj bo za vse njene člane dostojno, polno priložnosti in kjer solidarnosti in pravičnost ne ostajata narativa zgolj naše, politične skupine socialistov in demokratov, temveč konkretnega delovnega načrta celotne EU.” (konec)