19.04.2023 ob 13:35
Deli članek
Evropski parlament sprejel nov zakon za boj proti krčenju gozdov po svetu

Strasbourg (MOREL)- Evropski parlament je danes sprejel nov zakon za boj proti krčenju gozdov po svetu. Novi zakon je bil sprejet s 552 glasovi za, 44 proti in 43 vzdržanimi glasovi. V skladu z novimi pravili bodo morala podjetja poskrbeti, da proizvodi, ki se prodajajo v Uniji, ne prispevajo h krčenju in degradaciji gozdov. Za nobeno državo ali proizvod sicer ne bo veljala prepoved, vendar bodo podjetja lahko proizvode prodajala v Evropski uniji le, če bo dobavitelj izdelka predložil izjavo o potrebni skrbnosti. Ta bo potrjevala, da proizvod po 31. decembra 2020 ni prišel z zemljišča, kjer je bil gozd izkrčen, oziroma ni povzročil degradacije gozdov, vključno z nenadomestljivimi prvotnimi gozdovi.

Na zahtevo Parlamenta bodo morala podjetja preveriti, ali so proizvodi skladni z zakonodajo države proizvajalke, tudi na področju človekovih pravic, ter poskrbeti za spoštovanje pravic domorodnih ljudstev.

Nova zakonodaja velja za naslednje proizvode: govedo, kakav, kava, palmovo olje, soja in les, vključno z blagom, ki vsebuje te proizvode oziroma je bilo z njimi krmljeno ali izdelano (na primer usnje, čokolada in pohištvo), v skladu s prvotnim predlogom Evropske komisije. Poslanke in poslanci Evropskega parlamenta so s pogajanji dosegli, da se na seznam vključijo tudi kavčuk, oglje, tiskovine in več derivatov palmovega olja.

Parlament je dosegel tudi širšo opredelitev degradacije gozdov, ki vključuje spreminjanje primarnih gozdov ali gozdov, ki se naravno obnavljajo, v gozdne nasade ali druga gozdna zemljišča, in spreminjanje primarnih gozdov v zasajene gozdove. 

Evropska komisija bo države ali dele držav na podlagi objektivne in pregledne ocene v 18 mesecih od začetka veljavnosti te uredbe označila za takšne z nizkim, standardnim ali visokim tveganjem. Za proizvode iz držav z nizkim tveganjem se bo uporabljal poenostavljen postopek potrebne skrbnosti. Delež pregledov gospodarskih subjektov bo določen glede na stopnjo tveganja države: 9 % za države z visokim tveganjem, 3 % za države s standardnim tveganjem in 1 % za države z nizkim tveganjem.

Pristojni organi Evropske unije bodo imeli dostop do pomembnih podatkov podjetij, kot so geolokacijske koordinate. Izvor proizvodov bodo preverjali s pomočjo satelitskih orodij za spremljanje in analize DNK.

Za neupoštevanje pravil bodo predpisane sorazmerne in odvračilne kazni. Višina najvišje globe bo najmanj 4 % skupnega letnega prometa, ki ga je gospodarski subjekt ali trgovec, ki ne izpolnjuje zahtev, imel v Evropski uniji.

Poročevalec Christophe Hansen (PPE, Luksemburg) je po glasovanju dejal: „Police v trgovinah so vse prepogosto polne proizvodov, izdelanih na pogorišču deževnih gozdov in trajno uničenih ekosistemov, ki ogrožajo preživetje domorodnih ljudstev. Vse prevečkrat potrošniki o tem niso obveščeni. Vesel sem, da evropski potrošniki ne bodo več nevede povzročali krčenja gozdov, na primer ko si privoščijo čokolado ali zasluženo skodelico kave. Nov zakon bo veliko prispeval k boju proti podnebnim spremembam in izgubi biotske raznovrstnosti. Pomagal nam bo tudi, da se premaknemo z mrtve točke, ki nam preprečuje krepitev trgovinskih odnosov z državami z enakimi okoljskimi vrednotami in prizadevanji.“

Besedilo mora zdaj uradno potrditi Svet EU. Veljati bo začelo 20 dni po objavi v Uradnem listu Evropske unije. (konec)