29.03.2023 ob 17:30
Deli članek

Bruselj (MOREL)- Na začetku zasedanje evropskega parlamenta, ki se je popoldne začel v Bruslju, so se danes  poslanci spomnili 25. obletnice sporazuma velikega petka iz Belfasta, s katerim so končali 30-letni nasilni konflikt med protestanti in katoliki na Severnem Irskem. Sporazum velikega petka, znan tudi kot sporazum iz Belfasta, sta 10. aprila 1998 podpisali britanska in irska vlada, potrdil pa sta ga maja istega leta referenduma na Irskem in Severnem Irskem. Sporazum je vzpostavil dekoncentrirane strukture politične delitve oblasti za nacionalistične in unionistične skupnosti na Severnem Irskem in končal 30-letno obdobje nasilnega konflikta na Severnem Irskem, znano kot Težave. Predsednica evropskega parlamenta Roberta Metsola je ob otvoritvi spominske slovesnosti pozdravila sporazum velikega petka (GFA) kot tistega, ki je vnesel harmonijo med ljudmi, in dodala, da je bilo v zgodovini malo primerov "ljudskega mirovnega sporazuma". Življenja ljudi na Irskem so se po zaslugi sporazuma spremenila, je dejala predsednica Metsola in dodala, da je v vseh letih pred letom 1998 evropski parlament zagotavljal platformo za dialog, ki je vodil k miru.

Predsednik evropskega sveta Charles Michel je Belfastki sporazum velikega petka proslavil kot "izjemen dosežek", ki so ga vodili vizionarski voditelji, ki se niso bali kompromisov. Odmeva Rimska pogodba iz leta 1957, je dejal in navedel, kako je tragedija druge svetovne vojne navdihnila Evropejce, da so zgradili združevalnega duha in zarisali meje, ki ne ločujejo. Dodal je, da sta oba zgodovinska dogodka oblikovana v istem idealu – kar najbolje izkoristiti bogastvo raznolikosti.

Pred 25 leti se je uresničilo nemogoče, je dejala predsednica Komisije Ursula von der Leyen. Sporazum iz Belfasta je odprl novo obdobje sodelovanja, »bil je nov začetek« in od takrat so bili narejeni veliki koraki naprej. Ob zavezi, da bo Windsorski sporazum deloval, je poudarila, da "na irskem otoku nikoli več ne bo trde meje." Mir in blaginjo je treba osvajati dan za dnem, generacija za generacijo. Združeno kraljestvo je morda odšlo, a mir ostaja evropska obljuba," je zaključila. Pri tem pa je dodala, da bodo na Severnem Irskem prebivalci, neglede na narodnost, versko ali politično pripadnost uživali vse prednosti, ki jih ponujata Velika Britanija in Evropska unija.

V nizu prispevkov v imenu političnih skupin parlamenta so poslanci EP proslavili GFA kot zgodovinski dogodek, ki ostaja bistvenega pomena za mir in spravo na Severnem Irskem. Ponovili so, da je bil sporazum osrednjega pomena za pogajanja EU o odnosih z Združenim kraljestvom po brexitu, prav tako kot preprečevanje nastanka trde meje na irskem otoku. Rekli so, da EU ni le pasivna gledalka GFA, ampak angažirana stran, ki je v celoti zavezana izpolnjevanju svojih obljub. EU ima danes tudi vlogo pri pomoči pri reševanju politične slepe ulice na Severnem Irskem. Stabilno sodelovanje med EU in Združenim kraljestvom po dogovoru o Windsorskem okviru je bistvenega pomena, pri čemer so poslanci Evropskega parlamenta čestitali pogajalcem iz Komisije in vlade Združenega kraljestva za dosego tega, kar so poimenovali prelomni trenutek v sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom. Žal pa nihče od evropskih poslancev ni omenil, da bi morali možnost mirovnega sporazuma poiskati tudi za Ukrajino.

Poslanci so nato sprejeli še dnevni red tokratnega zasedanja, kateremu so dodali še razprave o varovanju človekovih pravic v Italiji, Grčiji, na Malti in Franciji.(konec)