Strasbourg (MOREL) Evropksi poslanci so dopoldne opravili tudi z plenarno razprave o nujno potrebnem premirju v Libanonu in zaščiti misije UNIFIL glede na nedavne napade. Uvodni nagovor poslancev je imel slovenski komisijar Janez Lenarčič. Ta je med drugim odločno zavrnil navedbe nekaterih evroposlancev, še posebej iz desega političnega pola, da se EU sredstva dajejo Hamasu. Glede izvoza orožja Izraelu, pa je komisija nemočna, saj je to v domeni vsake posamezne članice in komisija nima s tem nič, to je dejstvo.
Poudaril je, da se morajo napadi na civiliste končati takoj. Komisija podpira mirovno misijo OZN in tudi modre čelade. Lenarčič je eno od ključnih usmeritev za pot naprej in za izhod iz krize v Libanonu našel v štirih točkah. Prvič, napadi na civiliste in civilno infrastrukturo se morajo takoj ustaviti. Drugič, napadi izraelskih obrambnih sil na UNIFIL se morajo prav tako takoj ustaviti. Tretjič, EU ostaja močno zavezana podpori UNIFIL. Njegova vloga bo postala še pomembnejša v perspektivi prekinitve ognja med Hezbolahom in Izraelom. In četrtič in zadnjič, EU ponovno poziva k takojšnji prekinitvi ognja. Aktivno podpira mednarodna mediacijska prizadevanja v tej smeri in je pripravljena prispevati svoj prispevek, da bo to čim prej mogoče.
Za govorniški oder sta stopila tudi dva slovenska evroposlanca. Poslanka Irena Joveva (Renew Europe/Svoboda) je uvodoma izrazila globoko zaskrbljenost zaradi zaostrovanja konflikta na Bližnjem vzhodu, pri čemer je izpostavila, da grozljive razmere v regiji zahtevajo takojšnje ukrepanje. Ob tem je postavila ključno vprašanje: ''Kdo je resnično kriv?'' Nadaljevala je z opisom tragičnih posledic vojne, v kateri ne mine dan brez novih smrtonosnih napadov na civilno prebivalstvo ali na zdravstveno infrastrukturo. ''Prisilno razseljeni prebivalke in prebivalci, ki iščejo zatočišče, ostajajo tarče v bombardiranih in požganih zavetiščih. Prebivalstvo Palestine ali Gaze, če želite, prebivalstvo Libanona, celo pripadnice in pripadniki mirovnih sil se nimajo kam skriti pred bombami, uničenjem in kaosom. V tej vojni so ljudje zažgani do smrti, razstreljeni na koščke …'' je poslanka nanizala le del grozot, od katerih očitno ni izvzet nihče. ''Že več kot leto dni opazujemo razpad človečnosti, pošiljamo orožje Izraelu in ga podpiramo s trgovinskimi sporazumi.''Kot je nadalje izpostavila, je predolgo dopuščanje izraelskih dejanj od mednarodne skupnosti le še okrepilo brutalnost te vojne.''Seveda je kriv Netanjahu. Vendar smo krivi tudi mi. Vi. Želite prekinitev ognja? Prekinimo podporo Izraelu, prekinimo dobavo orožja, prekinimo trgovinske sporazume. To so pogoji za prekinitev ognja,'' je zaključila.
Dugi je za govorniški oder stopil Matjaž Nemec, je uvodoma dejal: Kar se dogaja v Libanonu in Gazi, nas mora šokirati. Izrael vsakodnevno nekaznovano izvaja vojne zločine. Medtem ko je zavračal mir, je Netanjahu dobil, kar je želel: regionalno vojno in destabilizirane sosede. Regijo je spremenil v svoje igrišče. Najostreje obsojam izraelski napad na mirovno misijo ZN in civilno infrastrukturo. Torej, dragi kolegi, sprašujem vas: kdaj smo sprejeli, da jekoletarana škoda v redu bombardirati šolo samo zato, ker se v njej skriva strelec? Torej imam to sporočilo za določenega ministra EU. Civilist nikoli ne more biti – in poudarjam – nikoli legitimna tarča. Ljudje v Libanonu so obupani. Nujno potrebujejo našo pomoč. Takoj moramo odpreti humanitarni most. Država je na robu propada. Pridružujem se pozivom k izvajanju Resolucije ZN 1701. Potrebujemo takojšnjo prekinitev ognja. Zdaj potrebujemo mir!"
Pri tem je dokaj žalostno dejstvo, da evroposlanci z desnega političnega pola izjemno podpirajo Izrael in premiera Netanjahuja, njegovo zločine ne obsojajo, temveč jih skušajo opravičevati z dejstvom, da se Izrael brani, da odstranjuje teroriste, civilne žrtve pa naj bi bile samo kolateralna škoda. (konec)