Ljubljana (MOREL)- Turisti so največji delež prenočitev, urejenih z rezervacijami prek spletnih platform v 2023, ustvarili v gorenjski statistični regiji (nekaj več kot 1 milijon ali 32 % vseh). To je bilo za četrtino več kot v 2022. Po deležu prenočitev sta sledili osrednjeslovenska (23 %) in obalno-kraška regija (21 %). V medletni primerjavi je bilo v prvi tovrstnih prenočitev za 36 % več, v drugi pa za 15 % več.
Po uradni letni nastanitveni statistiki so turisti lani v počitniških domovih in podobnih nastanitvenih obratih za kratkotrajno bivanje v gorenjski statistični regiji ustvarili 1,8 milijona prenočitev. 61 % jih je bilo torej urejenih z rezervacijami prek spletnih platform. V osrednjeslovenski statistični regiji je bil ta delež največji, 88-odstoten, v obalno-kraški pa 63-odstoten.
V Ljubljani je bilo lani v nastanitvenih obratih za kratkotrajno bivanje na podlagi rezervacij prek spletnih platform ustvarjenih 723.000 prenočitev ali 37 % več kot leto prej, a 3 % manj kot v 2019. To je podobno kot v prejšnjih letih predstavljalo 90 % tovrstnih prenočitev v osrednjeslovenski statistični regiji.
Priljubljenost tovrstnih nastanitvenih obratov se skozi leta ne spreminja. Tako je bilo lani, podobno kot prejšnja leta, več kot 95 % prenočitev ustvarjenih v nastanitvenih obratih, ki se oddajajo v celoti, npr. v počitniških hišah ali stanovanjih, in v takih z manj kot 10 ležišči.
Slovenija je bila spet na 2. mestu po deležu prenočitev v juliju in avgustu, izstopala tudi po deležu tujih turistov. V vseh državah EU in EFTA je bilo lani največ prenočitev v nastanitvenih obratih za kratkotrajno bivanje, ustvarjenih na podlagi rezervacij prek spletnih platform, julija in avgusta. Na 1. mestu je bila Hrvaška s 60 %, sledili sta Slovenija in Grčija (v vsaki po 46 %). Slovenija je bila tudi ena izmed osmih držav, v katerih so več kot 90 % vseh tovrstnih
prenočitev ustvarili tuji turisti. V Lihtenštajnu je bil ta delež 99 %, na Islandiji 97 %, na Malti 96 %, na Hrvaškem 95 %, v Sloveniji in Luksemburgu 92 % ter v Avstriji in na Cipru 91 %. Na ravni celotne EU pa so tuji turisti ustvarili 62 % tovrstnih prenočitev. To so sporočili iz SURS. (konec)