Ljubljana (MOREL)- Povprečni stroški dela za zaposlene in samozaposlene so lani skupno znašali 2.854 EUR/mesec in so bili za 9,8 % višji kot leto prej. Skupni stroški dela so bili večji za 11,7 %.
Povprečni stroški dela za zaposlene so se lani dvignili v vseh dejavnostih z izjemo ene. Najbolj so se zvišali v proizvodnji pijač (za 16,8 %), proizvodnji tekstilij (prav tako za 16,8 %), dejavnosti potovalnih agencij, organizatorjev potovanj in s potovanji povezanih dejavnostih (za 16,4 %) ter v zračnem prometu (za 14,7 %). Znižali pa so se samo v proizvodnji računalnikov, elektronskih, optičnih izdelkov (za 3,1 %).
Med preučevanimi dejavniki, ki vplivajo na razlike v stroških dela, to so spol, starost, izobrazba in področje dejavnosti, ima največji vpliv raven dosežene izobrazbe. Stroški dela so lani za osnovnošolsko izobražene znašali 55,0 % stroškov dela za višje- in visokošolsko izobražene, stroški dela za srednješolsko izobražene pa 66,9 % stroškov dela za višje- in visokošolsko izobražene. V primerjavi z letom 2022 se je razlika pri osnovnošolsko izobraženih zaposlenih znižala za 0,8
odstotne točke, pri srednješolsko izobraženih pa za 0,7 odstotne točke. Skupna razlika v povprečnih stroških dela z vidika izobrazbe se je lani zmanjšala.
Stroški dela so bili pri ženskah v povprečju za 4,6 % nižji kot pri moških – v primerjavi z letom 2022 se je ta razlika znižala za 0,7 odstotne točke.
Pri mlajših zaposlenih (15–29 let) so bili stroški dela lani v povprečju za 18,3 % nižji kot pri starejših zaposlenih (50 let ali več), stroški dela pri zaposlenih v srednji starostni skupini (30–49 let) pa v povprečju za 3,5 % nižji od stroškov dela pri starejših zaposlenih. V primerjavi z letom 2022 se je razlika pri mlajših zaposlenih in zaposlenih v srednji starostni skupini povečala – pri prvih za 1,1 odstotne točke, pri drugih pa za 0,2 točke. Tp so sporočii iz SURS. (konec)