Kajuh Slovan s pokalom
Ljubljana (MOREL)- Namiznoteniške igralke Kajuh-Slovana so še peto leto zaporedoma igrale v finalu državnega prvenstva. V prvih dveh poskusih so morale priznati premoč ekipi Arrigonija in leto pozneje Vesni, nato pa na domačih tleh niso več izgubile. O njihovi premoči in ciljih kluba smo se pogovarjali s Špelo Polončič, ki je kot igralka s Kodeljevčankami osvojila dva naslova državnih prvakinj.
Že vse od poraza z Vesno v finalu končnice leta 2021 na domačih tleh ne poznate poraza. Ali vas preseneča, da tako prevladujete na domačih tleh?
»Lepo se sliši, da naša dekleta niso izgubila tekme že tri leta. Kot ekipa so izjemno povezane in močne. V teh letih so si nabrale nekaj izkušenj in pridno trenirajo. Imamo dve reprezentantki (Laro in Tjašo), ki izkazujeta zrelost, sta izjemno motivirani in sta ključni steber ekipe.«
Tudi letos ste delovale zelo prepričljivo, pa vseeno, je bilo težje priti do naslova kot predlani in lani?
»V letošnji sezoni smo imele v primerjavi z lansko sezono dve težji tekmi, ampak se je vedno dobro izšlo. V novem sistemu igranja je veliko odvisno od prve igre dvojic. Če dobro začneš z dvojicami, je potem lažje igrati naslednje posamezne dvoboje. Letos smo dvakrat izgubili dvojice in ti dve tekmi sta bili najtesnejši. V končnici so dekleta vedela, katere tekme so najpomembnejše in so se tudi nanje dobro pripravile, tako da v polfinalu in finalu ni bilo težav.«
Žal je bilo v prvi ženski ligi le šest klubov. Koliko to vpliva na zavzetost igralk na treningih?
»Letošnja sezona je bila kljub malemu številu ekip izjemno dolga. Začeli smo jo sredi septembra z osvojitvijo pokalnega naslova in zaključili junija z osvojitvijo naslova državnih prvakinj. Tekem res ni bilo veliko, so bili pa premori med krogi predolgi. V drugem delu sezone smo igrali po eno tekmo na mesec, kar je s tekmovalnega vidika izjemno neugodno. Upam, da bodo v prihodnji sezoni tekmovalna obdobja bolj strnjena, derbiji si bodo sledili glede na rang ekipe, s končnico pa bomo zaključili prej, da ne bo sovpadala z izpitnim obdobjem na fakultetah in maturo.«
Kje se trenutno je slovenski ženski namizni tenis, kako ga dvigniti na višjo raven?
»Pred nekaj leti smo govorili, da imamo odlično generacijo mladih in obetavnih deklet, pa nismo na tem področju naredili prav veliko. Premalo je skupnih akcij, ki bi motivirale dekleta, da ostanejo v namiznem tenisu in vidijo možnosti za napredek. Trenutno stanje je z nekaj izjemami zelo resno in potrebuje konkretno obravnavo s konkretnimi ukrepi za izboljšanje. Vedno znova bodo prihajale mlajše igralke, vprašanje je kakšne kakovosti in s kom bodo trenirale, se dokazovale, če ne bomo znali obdržati starejših igralk. Tudi podpora ženskemu namiznemu tenisu v slovenskih klubih ni na isti ravni kot pri moških. Tukaj moramo tudi klubi opraviti svoj del naloge, če želimo bolj spodbudne rezultate. Tekmovanja že nekaj let niso zanimiva za starejše igralke. Potrebno je doseči, da bodo igralci in igralke na tekmah zadovoljni in se jih bodo z veseljem udeležili. Prijazna tekmovanja, prijetna druženja in dodatne stimulacije v obliki nagrad na članskih dogodkih bi bila dobrodošla. Tudi v klubih imajo starejši igralci večjo veljavo, jih posebej nagrajujemo in tako je tudi prav, če želimo obdržati kakovost in znanje prenesti na podmladek.«
V oči bode podatek, da prevladujejo mlajše igralke, da tistih z izkušnjami skorajda ni več v namiznem tenisu. Zakaj?
»V Evropi se vedno bolj spodbuja ženske v športu z željo, da se približajo moškemu. Marsikaj se lahko naučimo tudi iz drugih športov, ki so ženski šport pripeljali iz anonimnosti na zelo privlačno raven. Imamo dve ženski selektorici, vendar je na žalost to tudi vse, kar smo naredili za ženski šport.«
V klubu imate ambiciozne načrte, pridružil se vam je še športni koordinator Jernej Zalaznik. Ali lahko malo bolj podrobno razkrijete vaše načrte?
»Izjemno smo veseli, da se nam je v drugem delu sezone pridružil Jernej Zalaznik. Jernej je nekdanji vrhunski namizno teniški igralec s kolajnami iz največjih tekmovanj, trener in izjemen strokovni sodelavec z izkušnjami pri delu v klubu in na zvezi. Pri nas bo opravljal delo športnega koordinatorja in bo razbremenil oba profesionalna trenerja društva. Kot sam pravi, predstavlja to izziv, da društvo spravi še na višjo raven. Njegova naloga je skrb za razvoj športnikov, iskanje mladih in obetavnih igralcev ter selekcioniranje ekip. Skrbel bo za povezavo med igralci, trenerji in starši ter komunikacijo društva z zvezo in selektorji. Cilji društva so, da sestavimo ekipe v mladinskih in članskih vrstah za uvrstitev na najvišja mesta na državnih prvenstvih. Naš prioritetni cilj je vzgoja državnih reprezentantov. V okviru projekta NLB Šport mladim pa želimo mlade odvrniti od televizorjev, računalnikov, telefonov ter jih vrniti v telovadnice, na igrišča in v naravo. Mlade športnike želimo spodbuditi h gibanju in aktivnemu življenju, da s svojo predanostjo pomembno prispevajo k razvoju zdrave in odgovorne družbe.«
Ali se bodo dekleta v prihodnji sezoni pridružile kakšnemu evropskemu pokalu?
»Pred leti smo Kajuhovke že nastopile v ligi prvakinj in se takrat uvrstile v osmino finala. Mogoče bi prišle še višje, pa nam Avstrijci niso hoteli odobriti vize za kitajsko igralko, ki je takrat igrala za našo ekipo. Za nastop v evropskih pokalih moraš imeti konkurenčno ekipo in finance. Na tem nivoju tekmovanj ni slabih nasprotnic. Ne bom rekla, da si ne želimo nastopati v EU ligah, ne vidim pa smisla, da se prijavimo in nekonkurenčno izgubimo. Ko bomo sestavili kakovostno ekipo in bo dozorela želja pri igralkah po nastopanju, ne vidim razloga, da se ne bi prijavili.«
Pogovarjal se je Miha Štamcar. (konec)