
Seattle (MOREL/FoNet) - Boeingovo letalo, namenjeno kitajski letalski družbi Xiamen Airlines, se je vrnilo iz Pekinga v Seattle, kot prva žrtev dvostranskih carin. Bilo je prvo od več letal 737 Max, ki čakajo v Boeingovem centru v Zhoushanu na zaključna dela in dostavo kitajskemu prevozniku, je poročal CNN.
Ta mesec je Trump zvišal osnovno carino na uvoz iz Kitajske na 145 odstotkov, na kar je Peking odgovoril s 125-odstotno carino na ameriško blago. Kitajska letalska družba, ki prevzema boeingova letala, bi bila torej obremenjena z dodatno visoko dajatvijo, glede na to, da novi 737 max stane okoli 55 milijonov dolarjev. Vrnitev Boeingovega najbolje prodajanega modela je najnovejši znak motenj pri dobavi novih letal zaradi konca desetletja starega brezcarinskega statusa letalske industrije.
Zmeda zaradi spremembe tarifnih stopenj bi lahko preprečila številne dostave letal, nekateri vodilni letalski prevozniki pa so napovedali, da bodo raje odložili nakupe kot plačali dodatne carine, ki jih je sprožil ameriški predsednik Donald Trump.
To je bilo je prvo od več letal 737 Max, ki čakajo v Boeingovem centru v Zhoushanu na zaključna dela in dostavo kitajskemu prevozniku, je poročal CNN.
Ta mesec je Trump zvišal osnovno carino na uvoz iz Kitajske na 145 odstotkov, na kar je Peking odgovoril s 125-odstotno carino na ameriško blago. Kitajska letalska družba, ki prevzema boeingova letala, bi bila torej obremenjena z dodatno visoko dajatvijo, glede na to, da novi 737 max stane okoli 55 milijonov dolarjev.
Vrnitev Boeingovega najbolje prodajanega modela je najnovejši znak motenj pri dobavi novih letal zaradi konca desetletja starega brezcarinskega statusa za letalsko industrijo. Zmeda zaradi spremembe carinskih stopenj bi lahko preprečila številne dostave letal, nekateri vodilni letalski prevozniki pa so napovedali, da bodo raje odložili nakupe kot plačali visoke carine. (konec)