05.02.2025 ob 22:34
Deli članek
Nasprotovanje Trumpovi ideji o turistični Gazi

Gaza danes/foto FoNet/AP

Washington (MOREL/FoNet) - Presenetljivi načrt ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da z območja Gaze evakuira več sto tisoč Palestincev in enklavo razvije v turistično destinacijo, se sooča z resnimi ovirami, je poročal Associated Press, po poročanju drugih agencij in zahodnih medijev pa so se na idejo negativno odzvale tudi številne evropske in arabske države, Rusija in Kitajska.

Palestinci in številni drugi takšne načrte vidijo kot etnično čiščenje in poskus izgona iz njihove domovine, ki je bila opustošena v 15-mesečni ofenzivi Izraela proti skrajnežem Hamasa, je poročal AP. Trumpova zamisel je bila ocenjena kot poskus razveljavitve več desetletij trajajočega palestinskega boja za neodvisno državo, ki ima široko mednarodno podporo. Številne evropske države, med drugim Francija, Španija, Velika Britanija, Rusija, Turčija in Kitajska, so se negativno odzvale na načrt ameriškega predsednika Donalda Trumpa o ameriškem prevzemu Gaze, razseljevanju Palestincev v druge države in gradnji riviere v tej od vojne in izraelske invazije opustošeni enklavi.

Trump je včeraj šokiral svet z izjavo, da bodo ZDA prevzele od vojne razdejano enklavo, potem ko bodo Palestince preselili drugam, jo ​​gospodarsko razvile in ustvarile "bližnjevzhodno riviero". Francija je Trumpovo idejo zavrnila in ocenila, da bi kršila mednarodno pravo in destabilizirala regijo. Tiskovni predstavnik francoskega zunanjega ministrstva Christophe Lemón je poudaril, da "Francija ponavlja svoje nasprotovanje kakršnemu koli prisilnemu razseljevanju palestinskega prebivalstva Gaze". "To bi predstavljalo resno kršitev mednarodnega prava, napad na legitimne težnje Palestincev, a tudi veliko oviro za rešitev dveh držav," so zapisali v izjavi in ​​dodali, da bi bil to velik destabilizacijski dejavnik za francoska partnerja Egipt in Jordanijo "kot tudi za celotno regijo". Stališče Pariza je, da mora biti prihodnost Gaze v kontekstu bodoče palestinske države in da je ne sme nadzorovati tretja država.

Tudi španski zunanji minister Jose Manuel Albares je zavrnil Trumpov predlog o razselitvi Palestincev in oblikovanju "bližnjevzhodne riviere" v Gazi in poudaril, da "želi biti zelo jasen". "Gaza je dežela Palestincev iz Gaze in morajo ostati v Gazi," je Albares dejal novinarjem. Poudaril je, da je "Gaza del bodoče palestinske države, ki jo Španija podpira," in ocenil, da mora sobivati ​​in hkrati zagotavljati "prosperiteto in varnost izraelske države".

Britanski zunanji minister David Lammy je dejal, da je treba Palestincem zagotoviti prihodnost v njihovi domovini, da "živijo in napredujejo v svojih domovinah v Gazi in na Zahodnem bregu". 

Iz Moskve je prišlo sporočilo, da je dogovor na Bližnjem vzhodu možen le na podlagi rešitve dveh držav, so po Trumpovih komentarjih v sredo sporočili iz Kremlja. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je ponovil stališče Rusije, da je edini način za rešitev bližnjevzhodnega konflikta oblikovanje palestinske države, ki bi obstajala ob Izraelu. Peskov je še poudaril, da so Trumpovo idejo o preselitvi že zavrnile številne arabske države.

Kitajska prav tako nasprotuje prisilnemu razseljevanju prebivalcev Gaze, zunanje ministrstvo pa je sporočilo, da Peking upa, da bodo "vse strani sprejele prekinitev ognja in pokonfliktno upravljanje kot priložnost za vrnitev palestinskega vprašanja na pravo pot politične rešitve, ki bo temeljila na rešitvi dveh držav."

"Trumpova izjava o Gazi je nesprejemljiva," je stališče Turčije, egiptovski zunanji minister pa je pozval k nujni obnovi Gaze, brez razseljevanja njenih prebivalcev.

Savdska Arabija je dejala, da ne bo vzpostavila vezi z Izraelom brez ustanovitve palestinske države.