
Viktor Orban/ foto FoNet
Bruselj (MOREL/FoNet) - Vseh 27 članic Evropske unije je nocoj na vrhu v Bruslju podprlo sklepe o nujnosti krepitve obrambe Evrope, a je madžarski premier Viktor Orban blokiral skupno izjavo o nadaljevanju vojaške pomoči Ukrajini, je poročal Politico.
Evropski voditelji so podprli oster jezik glede potrebe, da evropske države povečajo izdatke za obrambo, in se zavezali, da bodo "pospešili mobilizacijo potrebnih finančnih instrumentov za krepitev varnosti Evropske unije in zaščite državljanov". Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je predstavila načrt, ki bi lahko zagotovil skoraj 800 milijard evrov za obrambo. Večino sredstev bi pridobili z odpravo obstoječega pravila, da proračunski primanjkljaj držav članic EU ne sme presegati treh odstotkov bruto domačega proizvoda. Zdaj se predlaga, da bi bil ta primanjkljaj lahko večji, če bi vsa sredstva nad tremi odstotki namenili obrambi.Poleg tega je predlagano, da Evropska komisija najame posojilo v višini 150 milijonov evrov in nato denar posreduje državam članicam EU, tudi v obliki posojila.
Potem ko je Orban vložil veto na sklepe o Ukrajini, je preostalih 26 voditeljev EU podpisalo izjavo, v kateri je poudarilo, da mora Unija še naprej podpirati Ukrajino, dokler bo potrebno, "glede na nov zagon pogajanj, ki naj bi pripeljala do celovitega, pravičnega in trajnega miru." V izjavi je navedeno, da mirovnih pogovorov brez sodelovanja Kijeva ne more biti, da mora imeti Evropa mesto za pogajalsko mizo, da je treba premirje prenesti v dolgoročni mirovni sporazum, da je treba Ukrajini dati varnostna jamstva in da je treba spoštovati njeno ozemeljsko celovitost. Dodali so, da je "koalicija voljnih" odločena okrepiti finančno in vojaško podporo Ukrajini ter zaostriti sankcije proti Rusiji.
Slovaški premier Robert Fico je privolil v podpis izjave o Ukrajini šele potem, ko mu je uspelo vključiti poziv Kijevu za rešitev problema z dobavo ruskega plina. "Evropski svet poziva Evropsko komisijo, Slovaško in Ukrajino, naj okrepijo prizadevanja za iskanje izvedljivih rešitev za vprašanje tranzita plina ob upoštevanju pomislekov, ki jih je izrazila Slovaška," piše v končnem besedilu, je poročal Politiko (konec).