
Macron in Scholz/foto FoNet/AP
Pariz (MOREL/FoNet) - Nemški kancler Olaf Scholz in francoski predsednik Emmanuel Macron sta se danes skupaj zavezala, da se bosta soočila z novo usmeritvijo ameriške administracije in sporočila - močni smo, enotni smo. "Evropa se ne bo umaknila ali skrivala, ampak bo konstruktiven in samozavesten partner," je med krajšim obiskom v Parizu dva dni po inavguraciji Donalda Trumpa dejal Scholz in izrazil pripravljenost na sodelovanje z ameriškim predsednikom, je poročala DPA.
Poudaril je, da se strinja z Macronom, da mora biti "Evropa močna in vzdržljiva v svetu, ki je - milo rečeno - v gibanju". Trump bo predstavljal "izziv", pri katerem se bo morala Evropa zanesti na stabilne temelje čezatlantskega partnerstva, je dejal nemško kancler.
Macron je poudaril, da je zdaj bolj kot kdaj koli prej na Evropi, predvsem pa na Franciji in Nemčiji, da v celoti prevzameta svojo vlogo in zagotovita enotno, močno in suvereno Evropo. Dejal je, da je treba ustvariti Evropo, ki bo ostala povezana s čezatlantskimi vezmi, a bo hkrati sposobna braniti lastne interese. Macron je tudi poudaril, kako pomembno je nameniti več denarja za obrambo, hkrati pa ustvariti lastno industrijsko zmogljivost v tem sektorju. "Prednostna naloga Evropejcev danes, bolj kot kadarkoli, morajo biti naša enotnost, konkurenčnost, blaginja in varnost," je poudaril Macron.
Povod za obisk Scholza je bila obletnica elizejske pogodbe nemško-francoskega prijateljstva, v ospredju pa je bil Trumpov prihod na oblast in njegov prvi govor, v katerem je nakazal ukrepe, ki bodo prizadeli tudi Evropo.
Trump je med drugim potrdil načrte za uvedbo carin na uvoz za krepitev domačega gospodarstva, ni pa navedel, ali bodo ti ukrepi prizadeli tudi Evropo, ter napovedal izstop ZDA iz pariškega podnebnega sporazuma in Svetovne zdravstvene organizacije.Scholz je ponovno nasprotoval kaznim za evropske proizvajalce avtomobilov, ki veliko vlagajo v električna vozila, a jih še ne prodajo dovolj. Predlagal je organizacijo evropskega vrha za zaščito jeklarske industrije in nadaljnje zmanjšanje birokracije v Evropi. (konec)