01.12.2024 ob 01:31
Deli članek
Večina Ukrajincev si želi konec vojne

Kijev (MOREL/FoNet) - Prvič od začetka ruske invazije je več kot polovica, torej 52 odstotkov, državljanov Ukrajine za čimprejšnji začetek pogajanj o koncu vojne, medtem ko 38 odstotkov vztraja, da se država bori do zmage, je rezultat raziskave javnega mnenja, ki jo je izvedlo ameriško podjetje Gallup. Za primerjavo, leta 2023 je bilo za nadaljevanje vojne do zmage 63 odstotkov vprašanih, za pogajanja pa 27 odstotkov, leta 2022 pa je bilo razmerje še višje, saj jih je bilo za nadaljevanje 73 odstotkov. vojne do zmage, za pogajanja pa jih je bilo 22 odstotkov anketiranih, poroča Index.

Ko gre za vzhodne regije, kjer poteka vojna, jih le 27 odstotkov želi nadaljevanje spopadov, v primerjavi s 63 odstotki pred dvema letoma. Med tistimi, ki so za pogajanja in čimprejšnjo končanje vojne, jih 52 odstotkov dopušča možnost ozemeljskih koncesij. Gallup je objavil tudi rezultate javnomnenjske raziskave v zvezi z evroatlantskimi integracijami. Glede na raziskavo 51 odstotkov vprašanih pričakuje, da bo Ukrajina v naslednjih 10 letih vstopila v zvezo Nato, lani pa je bilo takih več kot 60 odstotkov. Ob tem 22 odstotkov anketiranih meni, da Ukrajina nikoli ne bo sprejeta v Nato, kar je dvakrat več kot leto prej.

Skepticizem se krepi tudi glede vstopa Ukrajine v Evropsko unijo. V prejšnjih raziskavah je kar 73 odstotkov ukrajinskih državljanov menilo, da bo država v naslednjih desetih letih sprejeta v EU, zdaj pa je to število padlo na 61 odstotkov, 15 odstotkov jih meni, da Ukrajina ne bo nikoli postala članica EU.Gallup ocenjuje, da gre za "pomemben premik" v razpoloženju ukrajinske družbe, nekateri ukrajinski analitiki pa pravijo, da ti trendi niso presenetljivi, glede na to, da se o njih govori že nekaj časa in nanje nakazujejo raziskave, ki niso dostopne javnosti.

Navajajo, da so strah, obup in utrujenost zaradi vojne začeli prevladovati nad upanjem in vero v vojno zmago ter verjamejo, da ukrajinska družba kaže težnjo po koncu vojne.Nakazuje se tudi, da se v družbi pojavljajo različne vrste napetosti in nestrpnosti, saj je vojna profilirala sloj ljudi, ki so od nje profitirali, kar je stranski učinek vsake vojne, hkrati pa je vse več videoposnetkov in informacij o prisilni mobilizaciji ljudi. državljani.

Takšne spremembe v razpoloženju državljanov Ukrajine "uhajajo iz rok" oblasti v Kijevu, eden od glavnih argumentov za zavračanje kakršnih koli kompromisnih možnosti za konec vojne. Doslej je bila glavna teza, da je večina Ukrajincev za "vojno do zmage". (konec)