Ljubljana (MOREL)- Reševalci motoristi, nepogrešljiv del sistema nujne medicinske pomoči, letos praznujejo 20-letnico delovanja. Sezona se je, kot vsako leto, pričela 1. maja. Trenutno Reševalna postaja UKC Ljubljana uporablja tri sodobno opremljene reševalne motorje za nudenje nujne medicinske pomoči. Na motorjih so kovčki, ki vsebujejo opremo za oskrbo dihalne poti, AED, sanitetni obvezilni material, opeklinske komprese in infuzijske tekočine.
Vsako leto med majem in novembrom reševalci na motorju opravijo 350-450 intervencij in nudijo hitro pomoč. S tem opravljajo pomembno vlogo pri izvajanju predbolnišnične nujne medicinske pomoči. Ker se lažje prebijajo skozi prometne ovire in lahko uporabijo alternativne poti kamor avtomobili ne morejo, lahko hitreje dosežejo cilj in zagotovijo pomoč. Marsikatero življenje je bilo rešeno prav na račun hitrosti in okretnosti reševalnih motociklov. Zelo so dragoceni v prometnih konicah oziroma predelih kjer ni formiran reševalni pas.
Zgodovina reševalnih motorjev v Sloveniji seže v leto 1994, vendar so se uradno v sistem nujne medicinske pomoči vključili 1. maja 2003. Od takrat naprej delujejo reševalci motoristi na Reševalni postaji Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana kot nepogrešljiv del ekip nujne medicinske pomoči.
Pred začetkom vsake sezone reševalci motoristi opravijo osvežitev teoretičnih znanj in praktičnih spretnosti ter več praktičnih treningov na poligonu, kjer obnovijo tehnike varne vožnje v prometu. Kot pravi inštruktor Sandi Sheikha »pri nujnih vožnjah ni prostora za napake, zato se vse vaje izvajajo pri višjih hitrostih.« (konec)